Smog

Chemické znečistenie atmosféry spôsobené ľudskou činnosťou, ktoré môže byť zdrojom rôznych zdravotných komplikácií.

Alergia

Ochorenie, ktoré postihuje čoraz viac ľudí a dokáže nám život veľmi znepríjemniť.

Nezdravé budovy

Moderné domy a byty sa tvária ako bezpečné útočisko, napriek tomu pre nás môžu znamenať neviditeľnú hrozbu.

Viac ...

Viac ...

Viac ...

TOP 1 PRODUKT Podľa hodnotenia užívateľov na Heureka.sk

Najpopulárnejšou čističkou nákupného poradcu Heureka.sk je čistička vzduchu s ionizátorom Ionic-CARE Triton X6.
Viac ...

KVALITA OVZDUŠIA Prehľadné a vždy aktuálne informácie.

Na stránkach Slovenského hydrometeorologického ústavu nájdete informácie zo všetkých 38 meracích staníc na Slovensku.
Viac ...

PEĽOVÝ KALENDÁR Užitočné rady pre alergikov.

Ak vás trápi alergia, v peľovom kalendári ľahko zistíte, ktoré byliny, trávy alebo stromy vás aktuálne ohrozujú.
Viac ...

Ionizácia vzduchu

Ióny sú elektricky nabité častice - atómy, molekuly a skupiny atómov alebo molekúl, ktoré vznikajú ionizáciou plynných zložiek atmosféry.

Vplyv iónov na naše zdravie

S iónmi sa stretávame každý deň od nášho narodenia, pretože sú neoddeliteľnou zložkou ovzdušia, ktoré nás všade obklopuje. Vo vzduchu sa vyskytujú ióny dvoch polarít, a to pozitívne - katióny a záporné - anióny. Akým spôsobom nás ovplyvnia, závisí na ich vzájomnom pomere. Kladné ióny sú v prevahe na miestach, kde trávime väčšinu svojho života, teda v mestách a v uzavretých priestoroch. Na vine sú najmä umelé materiály, ktorými sa hojne obklopujeme (syntetické koberce, PVC podlahy, tesniace plastové okná apod.), Znečistené ovzdušie, moderná technika, vyžarujúca rad škodlivých látok (kopírky, tlačiarne, žiarivky, LCD monitory, televízia a mobilné telefóny) , chemické čistiace prostriedky a v neposlednom rade aj cigaretový dym. Vôbec najhorším nepriateľom ionizácie je klimatizácia, ktorá vytvára neprirodzene umelé prostredie.

Prevaha katiónov spôsobuje bolesť hlavy, nervozitu, únavu, nespavosť, bolesť kĺbov a zvyšuje krvný tlak. Pri ich dlhodobom pôsobení môžu u senzitívnejších jedincov odštartovať alergiu, depresie či astma. Tento celosvetový problém bol objavený v 70. rokoch minulého storočia a opísaný ako "Syndróm nezdravých budov" (SBS - Sick Building Syndrom).

Naopak záporné ióny na nás majú blahodarný vplyv a hovorí sa o nich tiež ako o vzdušných vitamínoch. Vyskytujú sa predovšetkým v prírode po búrke, v jaskyniach, na vrcholkoch hôr, v lese, na morskom pobreží, pri vodopáde apod. Miesta s najvyššou koncentráciou záporných iónov sa využívajú ako klimatické kúpele. Záporné ióny sú významným zdrojom energie ľudského tela. Podporujú náš imunitný systém aj psychickú pohodu. Vďaka nim sa cítime krásne, oddýchnuto a dobre sa nám dýcha. Z toho vyplýva aj dobrá nálada a pokojný spánok.

Zvýšená koncentrácia aniónov má pozitívne účinky na sliznice dýchacích ciest, kde posilňujú samočistiacu schopnosť pľúc, preto najmä alergici pozorujú výrazné zlepšenie ťažkostí už po niekoľkých hodinách. Záporné ióny putujú z pľúc do krvného riečišťa, kde ovplyvňujú celý rad procesov v našom tele. Zvyšujú zásaditosť krvi, čím odštartujú jej prečistenie, zrýchľujú hojenie rán a popálenín, zlepšujú akomodáciu očí, posilňujú imunitu, znižujú krvný tlak, stimulujú funkciu žliaz s vnútornou sekréciou, urýchľujú regeneračnú schopnosť buniek, zlepšujú metabolizmus, upravujú hladinu serotonínu (hormón šťastia) a neurotransmiterov , čím prispievajú k našej spokojnosti a duševnej pohode, zvyšujú koncentráciu, skvalitňujú spánok, pamäť a celkovú mentálnu výkonnosť.

Vysoká koncentrácia záporných iónov sa nachádza aj v soľných jaskyniach, ktoré sú hojne navštevované alergikmi, astmatikmi, ľuďmi s chronickými respiračnými ochoreniami, ale aj jedinci, ktorí ich vyhľadávajú pre odpočinok a relaxáciu. Odborníci sa zhodujú, že pobyt v soľnej jaskyni pôsobí podporne aj preventívne pri mnohých ochoreniach.

Počet ľahkých negatívnych iónov na cm3

miestnosti mestských bytov50 - 100
mestské ulice100 -500
klimatizované miestnosti0-100
more a les1000-5000
hory5000-30000
jaskynné priestory5000-50000
vodopády10000-50000
po búrke50000 a viac

Prirodzená ionizácia vzduchu

Ovzdušie, ktoré nás obklopuje, je ionizované nepretržite. Zdroje ionizačnej energie totiž pôsobí na Zem neustále a elektricky neutrálny vzduch sa vôbec nevyskytuje.

Zdrojom energie vyvolávajúcim ionizáciu ovzdušia je elektromagnetické žiarenie (kozmické žiarenie, ultrafialové zložky slnečného žiarenia a gama žiarenia rádioaktívnych látok).

Umelá ionizácia vzduchu vo vnútornom prostredí

Prirodzenú ionizáciu vzduchu a elektroiontové mikroklímu bohužiaľ veľmi negatívne narušil človek používaním umelých materiálov. Koncentrácia aeroiontov je vďaka tomu v budovách veľmi malá, a tam, kde sa používa klimatizácia, dokonca nulová.

Obnoviť prirodzenú rovnováhu kladných a záporných iónov nám v interiéri môžu pomôcť ionizátory vzduchu (generátory, emitory iónov). Tieto prístroje pracujú na viacerých princípoch a niektoré produkujú ióny oboch polarít, iné len ióny záporné. Najčastejšie sa dnes stretávame s ionizátormi, ktoré fungujú na základe korónového výboja. Ionizátory sú vyrábané ako izbové, stolové, prenosné, stropné alebo do auta.

Veľa ionizátorov je zabudovaných priamo do čističiek vzduchu. Záporné ióny produkované ionizátorom k sebe priťahujú opačne (teda kladne) nabité nečistoty. Tým, že ich priťahujú, urýchľujú ich zhlukovanie do väčších častíc tzv klastrov. Klastre sú potom zachytené na filter rýchlejšie ako drobné nečistoty. Podľa údajov Štátneho zdravotného ústavu môže ionizátor zvýšiť protiprašnú účinnosť čističky vzduchu asi o 6 %.

Copyright © 2015 HÖGNER s.r.o. Všetky práva vyhradené.